Our surf packages help students create a solid foundation to start surfing on their own.  Aqua Surf instructors custom tailor lessons to meet each student's ability level.  This creates the safest and best learning experience.  Surf packages save money and time for students.  

By purchasing a package, you are making a commitment to learning and "surfing the correct way". Interacting on land and in the water with an experienced and professional surf instructor are the most important factors during the learning process.  A surf package will help you achieve surfing success. In this busy world, we all need time to relax and catch a few waves.  Whether you are a complete beginner or an experienced surfer our instructors will help you learn the skills you need to take your surfing to the next level.

Lessons are one hour and thirty minutes in duration.  Equipment (surf boards & wetsuits) rental costs are included.

Intro Package = 3 Lessons
This includes three private surfing lessons where you will receive a rapid introduction to the basics. You will learn elementary skills such as paddling and pop-up, maintaining balance on the surf board and important safety techniques.

  • One Person = $345
  • Two People = $565
  • Three People = $749
  • Four People = $879
surfing-lessons-santa-monica.jpg
surfing-lessons-county-line.jpg

Star Package: 6 lessons
This includes six private surf lessons plus more time to develop intermediate surfing skills. You will learn proper etiquette, how to ride the glassy part of a wave, turning techniques and additional fundamental surfing tools. You will experience the surfing lifestyle and gain an understanding of surfing philosophy.

  • One Person = $629
  • Two People = $995
  • Three People = $1320
  • Four People = $1499

Vip Package: 9 lessons
This includes nine private surfing lessons and pro-insider surf information on advanced techniques such as paddling, catching waves smoothly, turning, timing and popping up. We can also arrange more exclusive trips to intermediate locations. Master the experience of surfing, and lay the ground work for yourself to catch waves for the rest of your life!

  • One Person = $849
  • Two People = $1325
  • Three People = $1699
  • Four People = $1885
surfing-lessons-malibu.jpg